background

شیمی تکس آریا سهامی خاص

گروه شیمیایی

معرفی شرکت

شرکت شیمی تکس آریا (سهامی خاص) بعنوان اولین و تنها تولید کننده 1- متیل اتیل کتون (mek) محصول نهایی 2- بوتان (sba) محصول میانی در ایران و خاورمیانه در سال 1385 تاسیس شده است و از مهرماه سال 1391 تولید آزمایشی خود را آغاز نموده است.

واحد تولیدی صنعتی شیمی تکس آریا در زمینی به وسعت 5 هکتار در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در استان خوزستان قرار گرفته است و با بهره گیری از دانش پیشرفته و با هدف تامین نیازهای داخلی و جهانی این مواد، جهت تولید سالیانه 4000 تن ظرفیت واقعی برنامه ریزی شده که در حال حاضر، فاز اول آن با ظرفیت 5000 تن ظرفیت اسمی طبق پروانه بهره برداری شروع به فعالیت نموده است.

شایان ذکر است که سهام عمده این شرکت متعلق به شرکت شیمی بافت بوده که به عنوان مجموعه بالادستی، عهده دار تامین خوراک اولیه مورد نیاز واحد تولیدی mek /sba نیز می باشد.

مزیت شرکت نسبت به رقبا که جملگی خارج از کشور می باشند برای مصرف کننده های داخل این است که به راحتی قابل دسترس می باشد و می توانند بدون تشریفات قانون واردات ماده اولیه خود را خریداری نمایند.

آدرس:
تهران ، بزرگراه آفریقا ، چهارراه جهان کودک ، خیابان پدیدار ، پلاک 22


تلفن:
88206137-8

فرایند تولید


رافینیت 2 (حاوی 2- بوتن) که محصول فرعی واحد تولیدی MTBE (افزودنی بنزین) و متعلق به شرکت شیمی بافت می باشد، به عنوان خوراک مورد نیاز واحد تولیدی SBA/MEK ، مورد استفاده قرار می گیرد. از طریق هیدراسیون خوراک اصلی (2- بوتن) در مجاورت اسید سولفوریک ، الکل 2- بوتانول (SBA) (حدواسط) تشکیل می شود و پس از هیدروژن گیری الکل مورد نظر در مجاورت کاتالیست و در دمای بالا ، MEK حاصل که پس از جداسازی سازی ، خالص سازی می شود.

محصولات


  • ماده شیمیایی mek (متیل اتیل کتون)
  • بوتانول (SBA)

اهداف و برنامه ها


از اهداف و برنامه های آتی این شرکت افزایش ظرفیت و رساندن پلنت به تولید 8000 تن در سال و در فاز بعدی 15000 تن در سال می توان نام برد.


اعضاء هیات مدیره