به گزارش شستا رسانه؛ محمد رضوانی فر " مدیرعامل شستا در  گفت و گوی زنده  اینستاگرامی با سهامداران این شرکت و کاربران این شبکه اجتماعی با تاکید بر نکته که اصل شفافیت در تمام تصمیمات و فعالیت‌های شستا حاکم شده است، توضیح داد: صورت‌های مالی، افزایش سرمایه‌ها و جزئیات اطلاعات شرکت‌ها به همراه اعضای هیات مدیره روی سایت تمام شرکتهای تابعه بارگذاری شده است.
 
مدیرعامل شستا در ادامه با اشاره به اینکه ایجاد شفافیت نیاز به شهامت دارد، گفت: زمانی که اطلاعات افراد بارگذاری شد و عموم مردم توانستند اطلاعات را ببینند امکان نقد ایجاد شد، ظرفیت نقد بسیار خوب است اما باید بدانیم که در ذیل همین شفافیت ایجاد شد.
 
رضوانی‌فر همچنین گفت: در انتصابات بر اساس صلاحیت ها و توانمندی‌های افراد پیش رفتیم و افراد از تمام جریان های موجود در هیات مدیره‌های شرکت‌های تابعه حضور دارند.
 
 *موفقیت‌های شستا نتیجه انتصابات صحیح است* 
 
رضوانی فر درباره میزان صلاحیت اعضای هیات مدیره شرکت‌های تابعه توضیح داد: اگر بعد از ۲۲ سال گزارش حسابرسی مقبول دریافت می کنیم، اگر رتبه اقتصادی شستا بالاترین رتبه اقتصادی کشور است، اگر تعداد شرکت‌های زیان ده شستا از ۴۰ به ۷ شرکت رسید و اگر عمده شرکتهای شستا در شش ماه امسال توانسته اند به اندازه ۱۲ ماهه سال پیش سوددهی داشته باشند، این امیر مرهون حضور همین افراد در شرکتها و هیات مدیره ها است.
 
مدیرعامل شستا همچنین با بیان اینکه حتما نواقص و ایراداتی در موضوع انتصابات وجود دارد، گفت: در مقاطعی ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر با یک برگ کاغذ منصوب می‌‌شدند  و این اتفاقی است که پیش از این در شستا رخ داده است.با این حال اکنون در حال اصلاح روند هستیم و باید این کار را به طور منطقی پیش ببریم.
 
 *انتصابات بالای ۶۰ سال در شستا به کمتر از ۲.۵ درصد رسیده است* 
 
وی  درباره متوسط تحصیلات اعضای هیات مدیره‌های شرکت‌های تابعه شستا افزود: متوسط انتصابات در شستا مدرک فوق لیسانس دارند. همچنین در ترکیب هیات مدیره ها کاهش قابل توجه سنی را شاهد هستیم. در دوره های گذشته ۲۶ درصد انتصابات بالای شصت سال سن داشتند امروز این عدد به کمتر از دو و نیم درصد رسیده است.
 
رضوانی‌فر  همچنین تصریح کرد:انتصابات در شستا براساس صلاحیت ها وتوانمندی های افراد انجام شده است. در سامانه‌ شفافیت تمام جزئیات اطلاعات افراد حاضر در هیات مدیره‌ها اعلام می شود.در گذشته زیر ۵۰ درصد از افراد منصوب شده دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس بودند که این آمار امروز به بالای‌ ۷۵ درصد رسیده است .درگذشته برای افراد پرونده پرسنلی وجود نداشت اما اکنون فایل ها به تفکیک هلدینگ ها و شرکت ها در نسخه های مکتوب موجود است .
 
 *افزایش سه برابری انتصاب مدیران زن در شستا* 
 
مدیر عامل شستا از سه برابر شدن انتصاب خانم ها در هیات مدیره های شستا نسبت به دوره های گذشته خبرداد و گفت: انتصاب برادران اهل سنت نیز در این دوره چهار و نیم برابر شده است.
 
 مدیرعامل شستا در ادامه  با اشاره به اینکه اصل شفافیت در تمام تصمیمات و فعالیت‌های شستا حاکم شده است، توضیح داد:گاهی گفته می شود، تخصص افراد ارتباطی به فعالیت برخی بنگاه های ندارد، این موضوع را باید در نظر داشته باشیم که ترکیب هیات مدیره را باید در نظر داشته باشیم. برای مثال ممکن است یک فرد حقوق دان در یک شرکت پتروشیمی عضو هیات مدیره باشد. در تحلیل این موضوع باید در نظر داشته باشیم که ترکیب هیات مدیره بر اساس نیازهای شرکت ها است. اگر شرکتی مشکلات حقوقی دارد باید از حقوقدان‌ها هم در هیات مدیره استفاده شود.
 
 *در انتصابات شستا از همه ظرفیت‌های جامعه استفاده شد* 
 
وی با اشاره به اینکه نمی‌توانیم خط‌کش بگذاریم و بگوییم هرکس نگاهش با ما همسو نبود را کنار بگذاریم، توضیح داد: باید با افق دید بازتر و درایت بیشتری بنگاه‌های اقتصادی را مدیریت کنیم. باید بتوانیم از تمام ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم و هنر این است که ایجاد هماهنگی کنیم تا به نتیجه مناسب برسیم. 
 
رضوانی‌فر توضیح داد: نگاه ما به اداره شستا بر اساس چار چوب هایی که وزیر کار تدوین کرده است، نگاهی ملی است.تمام شرکت‌هایی که انتصابات آنها به اندازه ما است، بیایند و اطلاعاتشان را به نمایش بگذارند. قطعا در مسیر شفافیت مشکلاتی هم وجود دارد اما به جرات می‌توان گفت شستا نسبت به بنگاه‌های همتراز خودش بیشترین افشای اطلاعات را دارد و عملکردش شفاف است.
 
مدیرعامل شستا در ادامه افزود: سامانه‌های بسیار شفاف و مشخصی در شستا وجود دارد که بر اساس آنها میتوان تمام اطلاعات را کسب کرد. این در حالی است که پیش از این هیچ گونه اطلاعاتی از انتصاب ها در دست نبود.تمام مدارم مورد نیاز، معرفی نامه‌ها، استعلام ها، احکام و فرایندی که برای انتصاب طی شده، در سامانه ها مشخص است. رفته رفته مدارک افرادی که امروز حضور دارند یا حتی شاید رفته باشند را تکمیل می کنیم و اسناد مربوط گذشته را تکمیل می کنیم.
 
وی گفت: امروز عصر طلای بی رنگ است. طلای بی‌رنگ، سرمایه انسانی است و نباید روی این طلای بی‌رنگ، رنگ بزنیم. نباید طلای بی‌رنگ را سیاسی و جناحی ببینیم.
 
رضوانی فر همچنین درباره رشد انتصاب بانوان و برادران اهل سنت توضیح داد: در این دوره انتصاب خانم ها در هیات مدیره‌ها  سه برابر شده است و همچنین برادران اهل سنت نسبت به گذشته ۴/۵ برابر رشد در انتصاب داشته اند. 
 
 *سود تجمیعی شستا  به ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده است** 
 
 مدیرعامل شستا افزود: شستا از یک هلدینگ چند رشته‌ای که اسناد مالی آن دردسترس نبود یا اطلاعات شرکت‌هایش را منتشر نمی‌کرد، میزان افزایش‌ سرمایه‌ها را اعلام نمی‌کرد و... تبدیل به یک شرکت بورسی شده است.طبعا نواقصی هم در این بین وجود دارد اما برآن هستیم تا اطلاعات بیشتری را شفاف کنیم و این ایفای تعهدات ما به سهامداران است.